Atina Şehir İçi Ulaşım

Seyahat etmek çoğu zaman keyifli bir aktivitedir. Yeni bir yere gitmek, bilmediğiniz sokaklara öylece dalmak ve keşfetmek heyecan ve mutluluk verir. Ancak yeni tanıyacağınız bir şehirde bir yerden bir yere gitmek isterken kaybolup zaman kaybetmek de bu potansiyel mutluluğu kolaylıkla mutsuzluğa dönüştürebilir. İşte bu nedenle, Atina geziniz başından sonuna keyifli geçsin diye sizler için Atina Şehir İçi Ulaşım yazısını hazırladık. Hadi bakalım, Atina havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir sorusunun cevabından başlayarak Atina metro, tramvay, otobüs ve troleybüs güzergahlarına tek tek değinelim.

Atina yüz ölçüm olarak büyük ancak çok gelişmiş bir ulaşım ağı ile örülü bir kent. Atina'da ulaşım ağlarında görülen bu iyileşmede 2004 yılında yapılan Olimpiyat oyunlarının etkisi oldukça büyük. Olimpiyat oyunları öncesinde metro ve tramvayı olmayan Atina'da oyunların hemen öncesinde hummalı bir çalışma yapılıyor ve farklı ülkelerden binlerce turist gelmeden önce yeni ulaşım hatları tamamlanmaya çalışılıyor. Hatta yine bu dönemde taksi şoförlerine özel dersler verilerek İngilizce öğretiliyor. Tüm bunların sonucunda ise Atina gelişmiş ve rahat bir ulaşım sistemine sahip oluyor. Atina şehir içi ulaşımına dair bu kısa (yakın) tarih bilgisini verdikten sonra asıl sorularımızdan ilkine gelebiliriz:

Atina Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım Nasıldır?

 

Bu sorunun 3 farklı cevabı mevcut. İlk olarak en kolay, ucuz ve hızlı olan yoldan, yani metrodan bahsedelim. Atina'da mavi hat, kırmızı hat ve yeşil hat olmak üzere üç farklı metro hattı bulunuyor. Bu hatlardan mavi olan doğrudan havalimanına gidiyor. Bilet ücreti 10 Euro, metro girişlerinde bulunan gişelerden bilet temin edebilirsiniz. Ortalama 30 dakika içinde Parlamento binasının yer aldığı Syntagma Meydanında olabilirsiniz. 

Atina havalimanından şehir merkezine ulaşmanızın diğer bir yolu ise otobüsleri kullanmaktır. Eğer gideceğiniz yer Syntagma Meydanı ise X95 numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Ancak Atina'nın diğer bir merkezi Pire'ye gidecekseniz X96 numaralı otobüse binmeniz gerekecektir. Havalimanı otobüsü için ödemeniz gereken ücret ise 6 Euro. Yolculuk ortalama 1 saat sürebilir. 

Üçüncü seçenek ise Uber ya da taksi kullanmanız olacaktır. AthensMania olarak bu konuda size Uber uygulamasını kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Uber ile Atina havalimanından şehrin her yerine yolculukta fiyat sabittir (29 Euro). Uber uygulamasını indirip araç çağırdığınızda size en yakın olan Uber aracı geliyor ve sizi istediğiniz yere kadar götürüyor. Tabii ki taksiler de aynı işi yapıyor ancak taksiler Atina'da biraz daha pahalı. Ayrıca Yunanca bilmediğinizi görünce direkt olarak fazla para almaya çalışabiliyorlar. Uber bu anlamda daha net ve profesyonel çalışıyor.

Atina'da Şehir İçi Ulaşım Nasıldır?

Atina içi ulaşım hiç zor değil. Şehrin her yerine tramvay, metro, troleybüs ya da otobüs kullanarak ulaşabilirsiniz. Bir yerden bir yere gitmek istediğinizde size olası alternatif rotaları çizip binmeniz gereken araçları listeleyen Moovit isimli uygulamayı muhakkak indirmenizi tavsiye ederiz. Gerçekten şehir içi gezilerde hayat kurtarıcı bir uygulama Moovit.

 

Burada paylaştığımız güncel toplu taşıma haritası da Atina'daki gezinizde doğru yönü bulmanızda size oldukça yardımcı olacaktır. Bu haritayı üzerine tıklayarak büyütebilir ve metro ile tramvay duraklarını görebilirsiniz. Mavi, kırmızı ve yeşil çizgiler metro hatlarını, kıyıdan da geçen sarı / yeşil çizgi ise tramvay hatlarını gösterir.

 

Yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip olan Atina'da ulaşım sistemi karmaşık değil ve sizi hiç zorlamayacağını düşünüyoruz. Ayrıca şehir merkezinde dolaşırken herhangi bir ulaşım sistemine gerek kalmadan yürüyerek de pek çok yere ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler, keyifli gezmeler...

Yunanistan’da Oturum İzni Almak, Yunanistan’da Mülk Almak ya da Yunanistan’da Şirket - İş Kurmak konuları ile ilgili aklınıza takılan sorular için athensmania@europe.com adresinden mail aracılığı ile ya da bu yazının altına yorum bırakarak bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Ayrıca bizi Instagram, Youtube, Facebook, Twitter ve Google Plus hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

About Us

Hi, we are 2 guys (Eren & Kaan) living in Athens, Greece. You can join and discover this beautiful Greek city with us. Please do not hesitate to contact us for any reason.

Contact Us

AthensMania © 2017