Yunanistan'daki Emlakçılar

* Yunanistan'da Ev, Ofis Kiralama, Satın Alma*

Atina, Selanik, Patras gibi Yunanistan'ın en büyük şehirlerinde ya da Yunan adalarının birinde yaşamın keyfini sürmek istiyorsanız, muhtemelen bu güzel ülkede mülk satın almayı düşünmüşsünüzdür. Yunanistan'daki mülk sahipliği inanılmaz oranda yaygındır! Konut sakinlerinin yaklaşık % 80'i güçlü bir aile ve miras kültürü sayesinde en az bir mülke  sahiptir. Bunun yanında çeşitli şehirlerde mülke sahip olup yatırım amaçlı kullanan ya da mülklerini satan bireyler de oldukça fazla.  

Eğer Yunanistan'da ev sahibi olmak istiyorsanız AthensMania olarak size önerimiz işlemlerinizi güvenli kişi ya da kurumlar ile birlikte yapmanız olacaktır. Yatırımınız size geri dönmesi için doğru bir araştırma ile potansiyeli yüksek olan semtler seçmeli ve seçtiğiniz mülkler arasında değerlendirme yaparak karar vermelisiniz. Eğer  Yunanistan emlak piyasası, Yunanistan'da nereden ev alabilirim gibi sorularınız mevcut ise bu yazı sizin için oldukça faydalı olacaktır. Dikkatle okumanızı öneririz.

Yunanistan Emlak Piyasası

 

Yunanistan ekonomisinin 2008 yılından itibaren duraksaması ve ülkede kriz yaşanmasından sonra gayrimenkul fiyatlarında da düşüşler yaşandı. Günümüzde başkent Atina'da oldukça fazla kiralık ve satılık gayrimenkul bulunuyor. Özellikle son yıllarda Türkiye başta olmak üzere birçok farklı ülkeden Yunanistan'a gelenler, burada yatırım yapmak ve gayrimenkul sahibi için girişimlerde bulunuyorlar. Bu nedenle son yıllarda Yunanistan emlak piyasası yeniden canlanmaya başlıyor. Ayrıca özellikle yaz aylarında dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen turistler de Yunanistan emlak piyasasını besliyor.

Yunanistan'dan Ev Alabilir Miyim?

 

Evet, Yunanistan'dan ev alabilir hatta ev alarak oturum izni elde edebilirsiniz. Eğer amacınız golden visa alıp sürekli oturum almak ise alacağınız gayrimenkul tutarının toplam 250.000 Euro olması gerekmektedir. Golden Vize ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Eğer almak istediğiniz evin fiyatı 250.000 Euro'dan az ise, aldığınız ev size sürekli oturum izni sağlamaz ancak çok daha kolay vize almanızı sağlar. Ayrıca bu Euro değerinde kiraya verip yatırıma çevirebilirsiniz.

Yunanistan'da Nasıl Ev Bulabilirim?
 
Emlak Acenteleri Aracılığı İle

Emlak konusunda tecrübeleri, prosedürlere hakim olmaları nedeni ile birçok alıcı emlak acenteleri ile iletişim kurar. Acentelerin sahip olduğu ve aracı olduğu gayrimenkul yelpazesini inceler ve kendilerine en yakın olanı seçer. Özellikle daha önce bulunmadığınız ya da sadece turist olarak bulunduğunuz bir yerden gayrimenkul almak istiyorsanız bölgedeki emlak acenteleri ile iletişim kurmanız önemli olacaktır. Böylece alacağınız evi daha kolay bulabilir ve daha güvenli işlemler gerçekleştirebilirsiniz.

 

Lokal İnsanlar & İnternet Siteleri Aracılığı İle

Satın almayı düşündüğünüz gayrimenkulü emlak acentesi olmadan da bulmanız mümkün. Bunun için sahibinden satılan gayrimenkullerin bulunduğu internet sitelerine bakmak ve resmi işlemler için lokal insanlardan yardım almak önemli olabilir. Ya da satın almayı düşündüğünüz şehre birkaç turistik ziyarette bulunup çevre edinip gayrimenkulleri görebilirsiniz.

 

Dikkat Edilecek Hususlar!

Ev alırken her ülkede olduğu gibi Yunanistan'da da dikkat etmeniz gereken hususlar olacaktır. Çünkü bu konu ile ilgili gayrimenkul dolandırıcılığına denk gelmenizi istemeyiz. Bu nedenle satın alım öncesinden ve sırasında aşağıdaki maddelere dikkat etmenizi öneririz. 

  • Satıcı ile tanışmadan, almayı düşündüğünüz evi görmeden herhangi bir swift ödemesi gerçekleştirmeyin ya da nakit para vermeyin.

  • Satıcınızdan güncel bir mülkiyet denetimi isteyerek evin herhangi bir vergi borcu olmadığını öğrenin. Satıcı bunu göstermek zorundadır.

  • Evraklarınızın doğruluğu konusunda emlakçınız ile birlikte kapsamlı bir inceleme yapın.

  • Satıcının resmi olarak evin gerçek satıcı olup olmadığını doğrulayın.

  • Gayrimenkul durumunu bir kez daha kontrol edin - Örneğin; satın almayı düşündüğünüz ev Yunan Hükümeti tarafından tarihi bir ev olarak belirlenmişse güncelleme veya değişiklik yapma hakkınız olmayabilir.

Aşağıdaki konular ile ilgili sorularınız için;

- Yunanistan Oturum İzni,

- Yunanistan Çalışma İzni,

Yunanistan'da Yatırım,

Yunanistan'da Şirket Kurmak,

Yunanistan'da Ev Almak,

 

bizimle athensmania@europe.com mail adresinden iletişim kurabilir

ya da bu yazımızın altına yorum bırakabilirsiniz.

 

Ayrıca sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Instagram, Youtube, Facebook, Twitter and Google Plus.

About Us

Hi, we are 2 guys (Eren & Kaan) living in Athens, Greece. You can join and discover this beautiful Greek city with us. Please do not hesitate to contact us for any reason.

Contact Us

AthensMania © 2017