Yunanistan'da Oturum İzni Almak

Avrupa Birliği’ne bağlı 28 ülkeden herhangi birinin vatandaşıysanız Yunanistan’da yaşamanız için bir kısıtlama yoktur. Ancak aralarında Amerika, Avustralya, Kanada, Çin, Rusya, Azerbaycan, Tunus, Arabistan, Suriye, İran, Irak, Türkiye gibi ülkelerin de bulunduğu Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşıysanız Yunanistan’da oturum izni almak için çeşitli prosedürleri uygulamanız gereklidir. Bu doğrultuda en doğru şekilde bilgilenmek adına bu yazıyı dikkatle okumanızı öneririz.

İlk olarak “oturum izni” kavramını açıklamakta fayda var. Oturum izni bireye vatandaşlık hakkına sahip olmadığı bir ülkede önceden belirlenmiş bir zaman aralığı için ya da süresi kısıtlaması olmadan yaşama izni veren bir belgedir.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerinin vatandaşlarına birlik içinde serbest dolaşım hakkı veren Schengen Vizesi uygulamasını bilmeyenimiz yoktur. Bir Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan'dan alınan oturma izniyle birlikte Schengen Vizesine de sahip olarak Avrupa Birliği ülkeleri içinde serbest, yani vizesiz seyahat etme hakkına sahip olabilirsiniz.

Yunanistan’da yaşayan kişiler Yunan devleti tarafından 4 farklı kategoride sınıflandırılır:

  1. Yunanistan’da doğmuş ve büyümüş olanlar

  2. Yurtdışında yaşayıp daha sonra Yunanistan’a dönmüş olan Yunanlar

  3. Yunan vatandaşı olmayan diğer Avrupa Birliği ülkesi vatandaşları

  4. Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar (Türkiye’nin de içinde bulunduğu grup)

YUNANİSTAN’A GİRİŞ VİZESİ

Yunanistan’a giriş yapabilmenizi sağlayacak iki çeşit vize mevcuttur.

1. Schengen (Şengen) Vizesi:

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Schengen Vizesi ile Yunanistan’ın yanı sıra tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelere giriş çıkış yapabilirsiniz. Size verilen Schengen Vizesinin süresi boyunca Yunanistan’da Oturum Hakkına sahipsiniz.

2. Yerel Vize:

Schengen Vizesine alternatif olarak Yunanistan’a giriş çıkış sağlayabileceğiniz bir diğer vize çeşidi de “Yerel Vize”dir. Bu vize genel olarak Yunanistan’a eğitim görmek ya da çalışmak için gelen, potansiyel göçmen olan kişiler için verilir. Size verilecek vizenin geçerlilik süresi, genellikle ülkeye geliş sebebinize göre değişecektir.

 

YUNANİSTAN’DA OTURMA / ÇALIŞMA İZNİ NASIL ALINIR?

Eğer bir Avrupa Birliği üyesi ülkenin vatandaşı değilseniz Yunanistan’da oturma ve çalışma izni almak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Yunan Vatandaşı ile Evlenmek

Bir Yunan Vatandaşı ile yaptığınız evlilik size en hızlı ve kolay yoldan Yunanistan’da oturma & çalışma izni sağlayacaktır. Elbette ki evlilik sürecine dair de bazı önemli noktalar bulunuyor. Daha detaylı bilgi için Yunanistan’da Evlilik Yoluyla Oturum İzni Almak yazımızı okuyabilirsiniz.

 

2. Yunanistan’a Yatırım Yapmak

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan, ancak personeli ile birlikte iş kurmak isteyen yatırımcılar için en az 300.000 Euro sermaye göstermeleri, Yunan İçişleri Bakanlığı’nca onaylanmış iş planına sahip olmaları ve personellerinin %30’unun Yunanlardan oluşması koşulları bulunmaktadır. Bu koşulları yerine getiren yatırımcılar 3 yıllık oturma & çalışma iznine sahip olacaktır.

3. Yunanistan’dan Mülk Satın Almak

Yunanistan’dan ev alarak Yunanistan’da oturum hakkı elde edebilirsiniz. En az 250.000 Euro değerinde emlak alımı karşılığında söz konusu oturma iznine sahip olabilirsiniz. Bu yolla elde ettiğiniz Yunanistan Oturma İzninizi, şayet satın aldığınız mülkü satmazsanız her 5 senede bir yenileyebilirsiniz. Bu oturma izni, mülkü alan kişinin eşini, 21 yaşından küçük olan çocuklarını ve anne babasını da kapsamaktadır.

4. Yunanistan’a Eğitim Amaçlı Gelmek

Erasmus programı gibi bir değişim programıyla Yunanistan’da okumaya gelebilirsiniz. Ya da direkt olarak lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitiminiz için Yunan üniversitelerinden birini tercih edebilirsiniz. Bu üniversitelerden herhangi birine kabul edildiğinizde size sağlanacak vize ile Yunanistan’da yaşamanın yanı sıra part-time çalışma hakkına da sahip olacaksınız.

 

5. Başka Bir AB Ülkesinden Oturma/Çalışma İzni Almak

Diğer 27 Avrupa Birliği üyesi ülkeden birinde oturma ve çalışma iznine sahipseniz Yunanistan’da da sorunsuz bir şekilde yaşayabilir / çalışabilirsiniz. Bu durumda Yunanistan’da çalışma iznine sahip olmak için Yunan makamlarına başvurarak var olan belgenizi onaylatmanız yeterli olacaktır. Çalışmak istediğiniz şirket bu legal prosedürleri sizin adınıza gerçekleştirirse başvurunuzun onay süreci kısalacaktır.

Yunanistan’da Oturum İzni Almak, Yunanistan’da Mülk Almak ya da Yunanistan’da Şirket - İş Kurmak konuları ile ilgili aklınıza takılan sorular için athensmania@europe.com adresinden mail aracılığı ile ya da bu yazının altına yorum bırakarak bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Ayrıca bizi Instagram, Youtube, Facebook, Twitter ve Google Plus hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

About Us

Hi, we are 2 guys (Eren & Kaan) living in Athens, Greece. You can join and discover this beautiful Greek city with us. Please do not hesitate to contact us for any reason.

Contact Us

AthensMania © 2017