Yunanistan’da Şirket - İş Kurmak

reklam verin.png

  /  

 Sorularınız için bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz: 

Son zamanlarda Yunanistan’a yapılan yatırımlarda büyük bir artış göze çarpıyor. Bu artış içindeki büyük bir pay da Türkiye’den geliyor. Yunanistan’a önce turist olarak gelen yatırımcılar, ülkedeki güzellikleri, pazar alanını ve kar potansiyelini görünce burada şirket kurmak, iş yapmak istiyorlar. Yunanistan’da şirket kurmak için en çok tercih edilen şehirlerin başında ülkenin en büyük iki şehri olan Atina ve Selanik geliyor. Aynı zamanda Mykonos, Rodos ve Girit adaları da yatırımda tercih edilen yerlerden.

İnsanların Yunanistan’da şirket kurmak istemesinin önemli nedenlerinden biri de şirket kurma yoluyla oturum izni alabilecek olmalarıdır. Yunanistan Avrupa’da en kolay oturum izni veren ülkeler arasında yer alıyor. Yunanistan’da 30-40 bin euro sermayeli bir şirket kurduğunuz durumda hem Yunanistan’da hem de Avrupa’da oturma / yaşama izni sizin olacak.

Türkler Neden Yunanistan’da Yatırım Yapmak İster?

Bu sorunun aklınızdan geçeceğini tahmin ediyoruz. Evet, Atina'da yaşayan Türkler olarak biz de soralım: Neden Yunanistan’da Yatırım Yapmalıyız? Bu sorunun en önemli cevaplardan biri şudur: Yunanistan ve Türkiye yıllardır benzer kültüre, geleneğe, yaşayışa sahip olmuşlardır. Başka bir deyişle Türkiye ve Yunanistan hep aynı denizin iki ayrı yakası olarak kalmışlardır. Yunanistan’a gelen Türkler, her gittikleri yerde kendilerinden bir parça bulurlar. Yunanistan'da iş yapmak bu anlamda Türkiye'de iş yapmaktan çok da farklı olmayacaktır, çünkü hizmet / ürün sunduğunuz insan profili birbirinden pek de farklı olmayacaktır.

 

Ayrıca Yunanistan’da iş kurmak, Türk yatırımcılara Yunanistan’da yaşama ve Avrupa’da serbest dolaşım hakkı tanır ki bu da Türkler'in Yunanistan’da şirket kurmak istemelerinin önemli gerekçelerinden biri olabilir.

Yunanistan’da Yapılabilecek İşler Nelerdir?

Belirli bir aşamadan geçtiniz ve artık Yunanistan’da yatırım yaparak oturma – yaşama izni elde etmek istiyorsunuz. Ancak ne iş yapacağınıza dair kafa karışıklığı yaşıyorsunuz. Yunanistan’da yaşayan bireyler olarak bu noktada size Yunanistan’da en çok tercih edilen işler hakkında konuşmak istiyoruz. Özellikle son dönemde restorancılık, tekstil, hediyelik eşya ve turizm ile ilgili olan işlere (yat turu, turizm acentesi gibi) yapılan yatırımlarda bir artış söz konusu. Başkent Atina’dan örnek verecek olursak şehirdeki Türk restoran sayısı sürekli artıyor.

Ayrıca Yunanistan’da şirket kurmak isteyenlerin akıllarında “Yunanistan krizde, şirket kursak Yunanistan’da iş yapabilir miyiz?” gibi bir sorunun olduğunu da tahmin ediyoruz. Bu konuda da bizzat aydınlatmak isteriz sizleri. Yunanistan’da olan kriz insanları çok da etkilemiyor. İnsanların alım gücü hala çok yüksek ve herkes dışarıda. Yunan halkı evlere kapanmayı, alışveriş merkezlerine gitmeyi sevmiyor. Zaten ülkede çok fazla alışveriş merkezi de bulunmuyor. Herkes dış mekanlarda, cafe ve barlarda. Yani aslında Yunanistan’da insanlar zengin ancak devlet krizde. İnsanlar çok rahat harcama yaparak ekonomiyi döndürüyor ve senede en az iki – üç kere yurt dışına tatile gidiyor. Tabii Avrupa'da oturum iznine ve serbest dolaşım hakkına sahip oldukları için yurt dışı tatilleri Yunan halkı için Türklerden daha kolay. Ayrıca neredeyse herkesin Yunanistan farklı şehirlerinde ve adalarında ayrı ayrı evleri mevcut.

 

Devletin içinde olduğu kriz iş yerlerini kısmen etkilese de ülkedeki hizmet ve eğlence sektörleri krizden en az etkilenen iş kolları olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle yatırımcıların hizmet ve eğlence sektörlerine yönelmelerini önerebiliriz.

Yunanistan'da Şirket Kurmak İçin Gerekli Şartlar

 

Yunanistan'da sıfırdan şirket kurarak yatırım yapmak istiyorsanız yerine getirmeniz gereken bazı önemli koşullar var. Öncelikle kurmak istediğiniz şirket ile ilgili iş planının, Yunanistan İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Bu iş planı dahilinde Yunanistan'da kuracağınız şirkette en az 25 çalışan olması ve çalışanların %30’unun Yunanlardan oluşması da gerekli. Tüm bu şartları yerine getirdiğinizde siz ve yanınızda çalıştıracağınız Türk işçiler Yunanistan'da 3 senelik oturum iznine sahip oluyorsunuz. 3 sene sonunda şirketiniz ve mevcut şartlar devam ediyorsa oturum izni uzatılıyor.

Yunanistan'da şirket kurmak ve bu yolla aynı zamanda oturum izni almak için herhangi bir sermaye alt limiti bulunmuyor. Ancak başvuru sürecinde karar verici merciler tarafında ciddiyet arz etmesi bakımından en az 30-40 bin euro sermeyeli bir şirketin kurulması ve kurulan bu yeni şirketin ilerleyen süreçte de faaliyetine devam etmesi gerekiyor.

Bu saydığımız koşullar tabii ki Yunanistan'da sıfırdan bir şirket kurmak isteyen Türk yatırımcılar için geçerli. Şayet Türkiye'de ya da başka bir ülkede hali hazırda kurulu bir limited ya da anonim şirketiniz varsa bu şirketinizin bir şubesini Yunanistan'da açmak yoluyla da Yunanistan'da oturum izni alabiliyorsunuz. Üstelik Yunanistan'da şirket kurulumunuzu bu şekilde, var olan şirketinizin bir şubesi şeklinde yaptığınızda yukarıda saydığımız minimum 30-40 bin euro sermayeye sahip olunması, en az 25 çalışan olması ve bu çalışanların %30'unun Yunan olması gibi şartlar da ortadan kalkıyor. Bu konuda daha detaylı bilgiyi Yunanistan'da Şirket Şubesi Açmak başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Yunanistan’da Oturum İzni Almak, Yunanistan’da Mülk Almak ya da Yunanistan’da Şirket - İş Kurmak konuları ile ilgili aklınıza takılan sorular için athensmania@europe.com adresinden mail aracılığı ile ya da bu yazının altına yorum bırakarak bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Ayrıca bizi InstagramYoutube, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

About Us

Hi, we are 2 guys (Eren & Kaan) living in Athens, Greece. You can join and discover this beautiful Greek city with us. Please do not hesitate to contact us for any reason.

Contact Us

AthensMania © 2017