Yunanistan’da Şirket Şubesi Açmak

  /  

 Sorularınız için bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz: 

Yunanistan sınırları içinde şirket kurarak Yunanistan'da oturum izni ve Avrupa'da serbest dolaşım hakkı elde etmeniz mümkün; ancak bu durumda minimum 30-40 bin Euro sermaye ile işe başlamanız, en az 25 işçi çalıştırıp bu işçilerin minimum yüzde 30'unun Yunan olmasını sağlamanız gibi bazı koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. Oysa ki bu şartları yerine getirmeye gerek kalmadan Yunan pazarına girip Yunanistan'da oturum izni alabilmenizin daha kolay bir yolu var: Türkiye veya başka bir ülkede kurulu şirketinizin bir şubesini Yunanistan'da açmak!

Yunanistan'da şube açma konusuna geçmeden önce genel bir fikir edinmek açısından Yunanistan'da faaliyet gösteren şirket tiplerine bir göz atmamızda fayda olabilir. Yunanistan'da şirketler temel olarak ikiye ayrılır:

A. Şahıs Şirketleri

Kollektif ve Komandit Şirketler bu gruptadır. Kurulmaları için en az 2 gerçek veya tüzel kişi gereklidir. Yani tek bir kişi tarafından kurulmaları veya faaliyete devam etmeleri mümkün değildir. Şahıs şirketlerinde ortaklardan en az biri şirket alacaklılarına kişisel mal varlığının tümü ile sorumlu olur.

B. Sermaye Şirketleri

Anonim, Limited ve Özel Sermaye Şirketleri bu gruptadır. Tek başına bir gerçek veya tüzel kişi tarafından kurulabilirler. Şirket ortakları üçüncü kişilerin alacaklarına karşı şirket sermayesine katılımları kadar sorumludurlar.

Yunanistan'da yaygın olarak faaliyet gösteren diğer işletme tipleri ise kooperatifler, şahıs işletmeleri, sosyal kooperatif işletmeleri, kar amacı gütmeyen ortaklıklar ve yabancı şirketlerin şubeleridir.

Yunanistan'da Şube Nasıl Açılır?

Sıfırdan şirket kurmanın yanı sıra Türk vatandaşları / Türk şirketleri tarafından, Yunanistan dışında halihazırda var olan bir şirketin Yunanistan’da şubesinin açılması da mümkündür. Yunanistan’da şubesi veya iştiraki bulunan Türk şirketlerinin yönetim kurulu üyeleri, hissedarları, yöneticileri, yasal temsilcileri ve müdürleri kurulan bu şube ile Yunanistan'da oturum izni alabilirler. İlk başvuruda 2 yıllık verilen oturum izni, bu 2 yılın sonunda şirketteki görev halen devam ediyorsa yenilenir. Yunanistan oturum izni sahipleri Avrupa Birliği ülkeleri içinde de serbest dolaşım hakkına sahip olmuş olur.

Yunanistan'da kuracağınız şubede şirketinizin türü önemli. Şubesini açacağınız şirket bir sermaye şirketi olmalı. Var olan şahıs şirketinizin bir şubesini de açabilirsiniz tabii, ancak bu durumda Avrupa Birliği'nde oturum iznine sahip olan bir kişiyi şirket yöneticisi yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde şirket çalışanı olarak oturum izni alabilirsiniz. Ya da Yunanistan'da sıfırdan bir şirket kurarken geçerli olan en az 25 işçi çalıştırma ve Yunan işçi kotası bulundurma şartlarını yerine getirerek şahıs şirketiniz üzerinden oturum izni edinebilirsiniz. Şahıs ya da sermaye şirketi fark etmeksizin, kurulan şirket şubesi üzerinden aldığınız çalışma izniyle yalnızca söz konusu şirkette çalışabileceğinizi de unutmayın.

Yunanistan'da açacağınız bir şirket şubesi için sermaye alt limiti bulunmamakta. Ancak Yunanistan dışında bir yerde kurulu şirketinizin sermayesi örneğin 15 bin euro ise, Yunanistan'da kuracağınız şubenin de 10-15 bin euroluk bir sermayeye sahip olması iş girişiminizin Yunan makamları tarafından ciddiyetle karşılanması ve hızla onaylanması açısından önemlidir.

Yunanistan'da şirket şubesi açarak oturum izni almak, Yunanistan'da sıfırdan şirket kurmak yoluyla ya da gayrimenkul alımı yoluyla oturum izni almaktan çok daha makul görünüyor. Özellikle Türkiye'de halihazırda şirketi olan, Yunanistan piyasasına ya da Avrupa'ya açılmayı düşünen yatırımcılar için oldukça cazip olan bu yöntemle hem Yunanistan'da sıfırdan bir şirket kurmanın gerektirdiği şartlardan muaf olarak hem de  büyük miktarda bir parayı (minimum 250 bin euro) gayrimenkule yatırmak zorunda kalmadan ticari bir iş yapabilir ve Yunanistan'da oturma iznini alabilirsiniz.

Yunanistan’da Oturum İzni Almak, Yunanistan’da Mülk Almak ya da Yunanistan’da Şirket - İş Kurmak konuları ile ilgili aklınıza takılan sorular için athensmania@europe.com adresinden mail aracılığı ile ya da bu yazının altına yorum bırakarak bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Ayrıca bizi Instagram, Youtube, Facebook, Twitter ve Google Plus hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

About Us

Hi, we are 2 guys (Eren & Kaan) living in Athens, Greece. You can join and discover this beautiful Greek city with us. Please do not hesitate to contact us for any reason.

Contact Us

AthensMania © 2017