top of page

Yunanistan Üniversite Eğitim Rehberi

Yunanistan'da üniversite okumak istiyorsanız, Yunanistan'da üniversite eğitimine dair genel bilgileri derlediğimiz ve Yunanistan'daki üniversiteleri listelediğimiz bu kapsamlı rehbere mutlaka göz atın.

Atina Üniversitesi

Bir Türk olarak Yunanistan'da üniversite eğitimi almak bambaşka bir tecrübe. Yunanistan'da öğrenci olarak yaşamak, Yunan kültürünü daha yakından tanıyıp birçok noktada aslında ne kadar yakın olduğumuzu yaşayarak görmenin belki de en güzel yolu. Mutfak kültürü, sosyal yapısı ve sahip olduğu Akdeniz iklimiyle öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen Yunanistan'ın özellikle Atina, Selanik ve Patras gibi büyük şehirlerindeki üniversiteler sizi de cezbedebilir.

Yunanistan’da toplam 25 üniversite bulunmaktadır ve bu üniversitelerden 9'u teknik eğitim vermektedir. Avrupa’nın diğer birçok ülkesinde üniversite eğitimi 3+2 yıl şeklindeyken, Yunan üniversitelerindeki eğitim süresi minimum 4 yıldır. Yani bu açıdan Yunanistan'daki üniversiteler Türkiye'dekilere benzer.

 

Şayet Yunanca bilmiyorsanız ve istemiş olduğunuz eğitim programının dili Yunanca ise artı 1 yıl Yunanca dil eğitimi (hazırlık sınıfı) okursunuz.

 

Yunanistan’da bütün üniversiteler devlete bağlı olduğundan (master programları hariç) eğitim ücretsizdir. Eğitiminiz boyunca bazı temel masraflarınız (kitaplar ve yemekhane) devlet tarafından karşılanır. Bununla beraber öğrenciliğiniz süresince tüm devlet hastanelerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

Konaklama

Üniversitelerin tüm öğrencilere yetecek miktarda yurt kapasitesi olmasa da anlaşmalı oldukları bazı özel yurtlar bulunuyor ve bu özel yurt ücretlerinin yarısı devlet tarafından karşılanıyor. Dolayısıyla okuyacağınız okulda size yurt çıkmaması durumunda, okulun size önereceği özel yurtta kalmayı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde özel yurt ücretine devlet desteği geleceği için, tek başınıza bir oda ya da ev kiralamaktan daha hesaplı olacaktır. Yurtta değil de evde kalmak isterseniz de ev kira ücretlerinin, yaşayacağınız şehre ve o şehirdeki konuma göre, ortalama 200-400 euro arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Tabii ki komple bir daire kiralamak yerine, biraz daha uygun fiyatlara kısa dönemli oda kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz.

Yunanistan Üniversiteleri

(Normal) Üniversiteler

 1. Atina Ziraat Üniversitesi

 2. Atina Güzel Sanatlar Okulu

 3. Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesi

 4. Atina Harokopio Üniversitesi

 5. Yunan Akdeniz Üniversitesi

 6. Yunan Açık Üniversitesi

 7. Uluslararası Yunan Üniversitesi

 8. İyon Üniversitesi

 9. Atina Üniversitesi

 10. Panteion Üniversitesi

 11. Girit Üniversitesi

 12. Makedonya Üniversitesi

 13. Peloponez Üniversitesi

 14. Pire Üniversitesi

 15. Batı Attika Üniversitesi

 16. Pedagojik ve Teknolojik Eğitim Okulu

Teknik Üniversiteler (Politeknik*)

 1. Atina Ulusal Teknik Üniversitesi

 2. Girit Teknik Üniversitesi

 3. Patras Üniversitesi Politeknik Okulu

 4. Selanik Aristoteles Üniversitesi Politeknik Okulu

 5. Ege Üniversitesi Politeknik Okulu

 6. Teselya Üniversitesi Politeknik Okulu

 7. Trakya Demokritos Üniversitesi Politeknik Okulu

 8. Batı Makedonya Üniversitesi Politeknik Okulu

 9. Yanya Üniversitesi Politeknik Okulu

Politeknik (İngilizce: Polytechnic, Yunanca: Πολυτεχνείο): Yunanistan'da lisans ve lisansüstü düzeylerde mühendislik eğitimi veren yüksek öğretim kurumlarının geleneksel adıdır. Şu anda bağımsız üniversiteler olarak faaliyet gösteren (devlete ait) iki politeknik ve farklı üniversitelere bağlı olan 7 politeknik okul bulunmaktadır. Esas olarak mühendislik bölümlerinden oluşurlar ve lisans programları tam zamanlı olarak 5 yıl sürer. Politeknik okulların faaliyetlerinin yasal çerçevesi, (normal) üniversitelerinki ile aynıdır. Politeknik mezunları, (normal) üniversite mezunları ile eşit haklara sahiptir. Yunan politekniklerine "Teknik Üniversiteler" de denir.

Yunan Üniversite Eğitimi

Yunanistan'da üniversiteler lisans, yüksek lisans, entegre yüksek lisans ve doktora derecelerinden birini ya da daha fazlasını verebilen eğitim kurumlarıdır. Çoğu alan için lisans eğitim programı 4 yıldır.

 

Atina Üniversitesi (National and Kapodistrian University of Athens) "Antik Yunan Arkeolojisi, Tarihi ve Edebiyatı" alanında ücretli olarak, 4 yıllık bir İngilizce lisans programı sunuyor.

 

Selanik Aristoteles Üniversitesi (The Aristotle University of Thessaloniki) Tıp Fakültesi yabancı öğrenciler için ücretli olarak, 6 yıllık bir İngilizce lisans programı sunuyor.

 

Uluslararası Yunan Üniversitesi'nin (International Hellenic University) Uluslararası Çalışma Programları Merkezi de yine ücretli olarak, eğitim dili tamamen İngilizce olan lisansüstü programlar sunuyor.

Politeknik olarak da bilinen teknik üniversiteler; entegre yüksek lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde dereceler verir. Yalnızca belirli alanlarda verilen lisans eğitimi 5 yıl sürer.

Tıp fakültelerinde lisans derecesi almak için 6 yıllık eğitim gerekir.

Yunanistan'da bağımsız olarak çalışmak için; belirli alanlarda edinilen akademik derecenin yanı sıra, devlet lisansı da gerekir. Hatta yeminli muhasebecilik, avukatlık, tıp doktorluğu gibi bazı alanlarda profesyonel unvan almak için ek lisans gerekir. Yani diploma, bir alanda yetkili bir profesyonel olarak kayıt olmak için bir ön koşuldur ve bu nedenle "mesleki derece" olarak da bilinir. Diğer bir deyişle, bazı meslekler için belirli mesleki unvanların kullanımı yasal olarak düzenlenmiştir. Düzenlenmiş bir meslekte profesyonel olarak çalışmaya başlamak için; belirli bir dereceye (örneğin, diploma) sahip olmak, resmi çalışma belgesini alabilmek için gerekli olan (Ulusal Konsey Lisans Sınavı gibi) özel sınavlara girmek, staja benzer bir "gözetim altında uygulamalı eğitim" dönemi geçirmek ve/veya bir meslek kuruluşuna kayıt olmak gerekir.

bottom of page