Yunanistan'da Üniversite Eğitimi 

Bir Türk olarak Yunanistan'da üniversite eğitimi almak bambaşka bir tecrübe. Yunanistan'da öğrenci olarak yaşamak, Yunan kültürünü daha yakından tanıyıp birçok noktada aslında ne kadar yakın olduğumuzu yaşayarak görmenin belki de en güzel yolu. Mutfak kültürü, sosyal yapısı ve sahip olduğu Akdeniz iklimiyle öğrenciler tarafından sıkça tercih edilen Yunanistan'ın özellikle Atina, Selanik ve Patras gibi büyük şehirlerindeki üniversiteler sizi de cezbedebilir.

Peki Yunanistan'da bir üniversiteye nasıl kabul alınır? Yabancı uyruklu bir öğrencinin, Yunanistan'da bir üniversiteye yerleştirilmesi esasen lise diplomasındaki not ortalamasına göre yapılıyor. Ancak YÖK tarafından getirilen yeni düzenlemeye göre Türkiye'den gidecek öğrencinin denklik alabilmesi için Türkiye’de o bölümü kazanmış olması gerekiyor. Yunanistan'daki üniversiteler size kabul yazısı vermeden önce aynı bölümü Türkiye'de kazandığınızı ancak Yunanistan'ı tercih ettiğinizi kanıtlamanızı isteyecektir. Bazı kaynaklarda, Türkiye'de özel veya devlet üniversitesi kazanmış olmanızın yeterli olabileceği yazıyor ama bizler yine de son durum ve güncel koşullar hakkında YÖK’e danışmanızı öneririz.

Yunanistan’da normal ve teknik olmak üzere toplam 24 üniversite mevcut ve Türkiye’de olduğu gibi üniversite eğitimi minimum 4 yıl. Yunanca bilmiyorsanız ve okuyacağınız bölümün eğitim dili Yunanca ise, 1 yıl da Yunanca dil eğitimi almanız zorunlu.

 

Yunanistan’daki tüm üniversiteler devlete bağlı olduğundan, eğitim hayatınız boyunca, kitaplar ve yemekhane masrafları dahil çeşitli temel giderleriniz karşılanıyor.

AB vatandaşı olmayıp Yunanistan'a üniversite eğitimi almaya gelenler, oturma belgesiyle birlikte isterlerse part-time çalışma izni de alabiliyorlar. Okurken bir yandan part-time çalışmak isterseniz bunu siz de düşünebilirsiniz. Mezun olduğunuzda, bir iş teklifi almanız durumunda çalışma izni de alabiliyorsunuz.

Eğer hangi üniversiteye başvuru yapacağınızı bilemiyorsanız, QS World University Rankings by Subject tarafından yapılan ve ekonomi, matematik, fizik, hukuk, tarih gibi fark uzmanlık alanlarında üniversitelerin sıralandığı dünya üzerindeki en iyi üniversiteler sıralamasında kendine yer bulmuş bu 5 üniversiteye dikkat:

1. Aristoteles Üniversitesi - Selanik (Aristotle University of Thessaloniki)

2. Atina Üniversitesi - Atina (National and Kapodistrian University of Athens)

3. Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesi - Atina (Athens University of Economics and Business)

4. Patras Üniversitesi - Patras (University of Patras)

5. Ulusal Teknik Üniversitesi - Atina (The National Technical University)

Üniversite seçiminde üniversitenin bulunduğu şehir de önemli tabii. Bu konuda bazı ipuçları verecek olursak; Atina Yunanistan'ın en kalabalık şehridir. Sosyal yaşam kalitesi ve standartlarıyla büyük şehir sevenlerin ilk tercihi olabilir. İkinci büyük şehir Selanik çoğunlukla İzmir'e benzetilir ve öğrenci şehri olarak da bilinir. Sosyal yaşam Selanik'te de oldukça canlıdır. Üçüncü büyük şehir ise Patras'tır.

Öğrenci Yurtları ve Barınma Alternatifleri

Yunanistan’da master hariç tüm lisans programları ücretsizdir. Devlet yurtlarına yerleşmeniz durumunda öğrenci olarak barınmanız da ücretsizdir. Ancak sistem biraz Türkiye'deki yurtlara benziyor. Kalabalıktan dolayı yurt yerleşimleri biraz zor olabiliyor. Bu sebeple birçok öğrenci özel yurtları tercih ediyor. Özel yurt masrafının yarısını da yine devlet karşılıyor.

Tabii ki devlet yurdu ya da özel yurtların yanı sıra ev veya oda kiralamak da bir çözüm. Atina'da kiralık odalar aylık ortalama 100-150 euro iken, eşyalı ya da eşyasız stüdyo daireler 200-300 euro civarıdır. Selanik ve Patras gibi diğer şehirler Atina'ya göre biraz daha ucuz olabilir. Yunanca / İngilizce emlak sitelerinin yanı sıra, çeşitli Facebook grupları da ev bulmanızda yardımcı olabilir ama bizce en iyisi okuyacağınız şehre gidip emlakçılarla birkaç gün boyunca ev turları yapmanızdır.

Yunanca Hazırlık Dil Kursu

Gelelim dil konusuna. Devlet üniversitelerinde eğitim Yunanca olarak veriliyor. Bu nedenle üniversiteniz 1 yıl Yunanca kurs almanızı isteyecektir sizden.

Yunanistan’da eğitim görmek isteyen ve Yunanca bilmeyen yabancı öğrenciler için bazı üniversiteler, yıllık ortalama 600-800 euro gibi bir ücretle hazırlık kursu açmaktadır. Üniversiteler dışında çoğunlukla Atina ve Selanik'te bulunan özel kurslar da vardır. Kursa başlamadan önce Yunanca bilginizi test etmek için bir sınava alınırsınız ve sınav sonucuna göre kendi seviyenizdeki bir sınıfa yerleştirilirsiniz.

 

Üniversitelerin açtığı kurslar günde 4 saat ve haftada 5 gündür. Özel kurslarda eğitim gün sayısı ve saatleri değişiklik gösterebilir. Kurs kayıtları genellikle Eylül ayında yapılmaktadır. Kursun sonunda yapılacak sınavda başarılı olursanız sertifikanızı alır ve lisans hayatınıza başlayabilirsiniz. Yani fakültelere kayıt yaptırabilmek için bu sertifikayı mutlaka almış olmanız gerekmektedir. Dil sınavını geçememeniz durumunda 1 yıl daha kursa gitmeniz gerekecektir.

Kolejler / Colleges

Yunanistan anayasasına göre üniversite seviyesindeki eğitim tamamen devlet tarafından karşılanmalıdır. Bu da bir anlamda özel üniversitelerin önünü kesmektedir. Ancak yine de birçok Amerikan üniversitesinin / kolejinin çeşitli bölümleri Yunanistan'da bulunur. Bu sebeple özel üniversiteler Yunanistan'da daha çok "Colleges" olarak anılır. Bu özel üniversitelerin mezunları devlet dairelerinde üniversite mezunu olarak kabul görmeseler de özel sektörde kendilerine yer bulabilirler.

 

Özel üniversitelerde eğitim İngilizce olarak veriliyor. Devlet üniversitelerinden farklı olarak eğitim süreleri 3-4 yıl oluyor. Çoğu Atina ve Selanik şehirlerinde bulunan bu özel üniversitelerin ücreti ise yıllık 6000-8000 euro civarında seyrediyor. Daha detaylı ve güncel bilgi için bu kolejlerle yazmanız elbette ki daha iyi olacaktır.

Yüksek Lisans / Master

Yunanistan’da yüksek lisans ücretli yapılabiliyor ve bazı üniversitelerde İngilizce master programları da bulunuyor. Master programlarına üniversitelerin bizzat kendisi tarafından yapılan sınavdaki başarı durumunuza göre kabul alıyorsunuz. Ayrıca kabul aşamasında akademik başarı ve dil yeterliliği de aranıyor. Türkiye'de olduğu gibi 1 yıllık tezsiz ve 2 yıllık tezli yüksek lisans seçenekleri bulunuyor.

Üniversite Kayıt Aşaması

Üniversiteye kayıt yaptırmak için gerekli evraklar olacaktır. Bunlardan başlıcaları:

* Lise diplomanız

* Lise diploma notunuzun Yunanistan sistemine göre çevrildiğini gösteren belge

* Anne ve babanızın doğum yerini ve tarihini gösteren belge (kimlik fotokopileri)

* 2 adet fotoğrafınız

* Öğrenci vizesi

* Yunanistan liselerinden mezun olmadığınızı ve Yunanistan’ın herhangi bir üniversitesinde devam etmediğinizi gösteren belge

* Noter tasdikli ve Yunanistan Konsolosluğu’ndan onaylı pasaport fotokopisi

 

Önemli Not: Belgelerin tümü Türkiye'deki Yunanistan Konsolosluğu'nun kabul ettiği yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilmeli ve konsolosluğa onaylattırılmalıdır.

Yunanistan’da Oturum İzni Almak, Yunanistan’da Mülk Almak ya da Yunanistan’da Şirket - İş Kurmak konuları ile ilgili aklınıza takılan sorular için athensmania@europe.com adresinden mail aracılığı ile ya da bu yazının altına yorum bırakarak bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Ayrıca bizi Instagram, Youtube, Facebook, Twitter ve Google Plus hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

About Us

Hi, we are 2 guys (Eren & Kaan) living in Athens, Greece. You can join and discover this beautiful Greek city with us. Please do not hesitate to contact us for any reason.

Contact Us

AthensMania © 2017