Yunanistan Vizesi

  /  

 Sorularınız için bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz: 

Türkiye’de yaşıyor ve Yunanistan’a seyahat etmek mi istiyorsunuz? "Eğer Hususi Pasaport" yani yeşil pasaport sahibiyseniz herhangi bir vize almadan 180 gün içinde 90 gün kalma şartı ile Yunanistan’a giriş yapabilirsiniz. Ancak eğer yeşil pasaport değil de "Umuma Mahsus Pasaport" yani bordo pasaport sahibiyseniz Yunanistan vizesi için başvurmanız gerekir. Yunanistan’a giriş yapmak istiyorsanız Schengen Vizesi almanız gerekecektir. Avrupa Birliği ülkelerine girişin anahtarı olan Schengen Vizesi size bir Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan'ın kapılarını da açacaktır.

Schengen Vizesi için başvuru yaptığınızda vize alıp alamayacağınız kesin değildir. Vize alırsanız eğer bu vizenin kaç gün geçerli olacağı Yunan Konsolosluğu tarafından belirlenecektir. Yunan Konsolosluğunda başvuru yapacağınız vize çeşidi de Yunanistan'ı ziyaret amacınıza göre değişiklik gösterecektir.

 

Eğer gezi, tatil gibi nedenlerle Yunanistan'a gitmeyi planlıyorsanız "Yunanistan Turistik Vize" için başvuru yapmanız gereklidir. Ancak Yunanistan’a gidiş amacınız tatil amaçlı değil de iş görüşmesi, fuar ya da müşteri ziyareti gibi nedenlerden biri ise turistik vize yerine "Yunanistan Ticari Vize" için başvurmanız yerinde olacaktır. Şayet Yunanistan'a girişiniz gezi ya da ticari amaçlı değil de transit amaçlı ise yani farklı bir ülkeye gitmek için Yunanistan üzerinden transit geçiş yaparak seyahat edecekseniz "Yunanistan Transit Vize" için başvuru yapmanız gerekecektir.

Diyelim ki Yunanistan'a gidiş amacınızı belirlediniz ve vize başvurusu yapmak istiyorsunuz. İlk yapmanız gereken Yunanistan Vize Başvuru Formu temin etmek ve onu doldurmaktır. Bu formun Türkçe-Yunanca versiyonunu buradan, İngilizce versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz. Yunanistan Vize Başvuru Formu çok önemli olup bu formu vize başvurunuzda gerekli diğer evraklar ile beraber teslim etmeniz gerekecektir. Başvuru formunda yazacağınız hiçbir bilginin gerçeğe aykırı olmamasına ve formu eksiksiz doldurmaya özellikle özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Yunanistan vizesi için yapacağınız başvuruda dikkat etmeniz gereken bazı başka önemli noktalar da var. Örneğin pasaport sürenizin Türkiye’ye döndükten sonra en az 3 ay daha devam ediyor olması gerekmektedir. Ayrıca eğer pasaportunuz yıpranmışsa, zarar görmüşse vize alımında sorun yaşama ihtimaliniz çok yüksek. Eğer vizeniz onaylanırsa, vize yapıştırmak için pasaportunuzda en az 2 boş sayfa olmalıdır, bunu da unutmayın. Başvurunuzu seyahat amacınıza ve bulunduğunuz şehre göre Yunanistan Konsolosluğu veya Yunanistan Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerinde yapabilirsiniz.

Eğer Yunanistan'a giriş yapmak için istediğiniz vize türü bunlardan biri değilse, sınırlı değil de sınırsız Schengen Vizesi almak istiyorsanız, Yunanistan'dan gayrimenkul alımı yaparak Altın Vize (Golden Visa) sahibi olabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için "Yunanistan Golden Visa" isimli yazımıza göz atın.

Yunanistan’da Oturum İzni Almak, Yunanistan’da Mülk Almak ya da Yunanistan’da Şirket - İş Kurmak konuları ile ilgili aklınıza takılan sorular için athensmania@europe.com adresinden mail aracılığı ile ya da bu yazının altına yorum bırakarak bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Ayrıca bizi Instagram, Youtube, Facebook, Twitter ve Google Plus hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

About Us

Hi, we are 2 guys (Eren & Kaan) living in Athens, Greece. You can join and discover this beautiful Greek city with us. Please do not hesitate to contact us for any reason.

Contact Us

AthensMania © 2017